Konieczność antybiotykoterapii u dziecka karmionego piersią a możliwość przyjęcia leku przez matkę

Czy jeśli dziecko musi przyjąć antybiotyk a jest karmione piersią to czy może matka wziąć antybiotyk, który przenika do mleka oszczędzając dziecku wielu okropnych skutków ubocznych? Powinna wtedy przyjąć taką samą dawkę jak zalecana dla dziecka czy większą? I w jakim czasie przed karmieniem?

Witam,
Proszę Pani, to raczej nie jest odpowiednie postępowanie. Należy przyjmować antybiotyk zgodnie z zaleceniem lekarza pediatry. Ponadto działania niepożądane leku wynikają nie tyle z samego faktu jego przyjęcia, ile z działania leku w narządach. Dlatego nawet jeśli lek przeniknie do pokarmu a stamtąd do dziecka to i tak będzie narażone na działania niepożądane. Mało tego, jeśli dziecko otrzyma małą dawkę antybiotyku, nie będzie możliwe skuteczne leczenie jego infekcji i zwiększy się szansa za wytworzenie odporności bakterii na ten lek.
Proszę podać antybiotyk bezpośrednio dziecku, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Aleksander Ropielewski

Nie ma takiej możliwości. Antybiotyk przenika do organizmu dziecka w dawce dalekiej od terapeutycznej i częśto mowa jest o szkodliwych metabolitach antybiotyku a nie substancji czynnej.