Konieczność wszczepienia zastawki sercowej

Czy to prawda, że w przypadku konieczności wszczepienia zastawki sercowej (sztucznej lub odzwierzęcej) istnieje konieczność usunięcia posiadanych implantów w jamie ustnej? Mam 31 lat, od wielu lat stwierdzone wypadanie płatka zastawki mitralnej z umiarkowaną niedomykalnością. Ostatnimi laty częściej mam uczucia duszności, braku powietrza w gorących strefach klimatycznych. Planuję wstawianie 3 implanów w miejsce zębów i zastanawiam się, czy w razie operacji serca, zostaną usunięte?

Witam. W razie operacji serca nie trzeba usuwać implantatów, które już znajdują się w ustach. Należy jednak dbać o bardzo dokładną ich higienę. Przy złej higienie jamy ustnej na implantatach osadza się płytka nazębna i dochodzi do stanu zapalnego tkanki dziąsłowej. Bakterie wywołujące implantitis są też odpowiedzialne za ednocarditis. Dlatego istnieją przypadki, że zaniedbane implanty muszą być koniecznie usunięte przed operacją. Czysta i zadbana jama ustna jest absolutnie niezbędna przy chorobach serca.
Serdecznie pozdrawiam, Urszula Jarosz.