Atrofia mózgowia w TK głowy

Witam, U bliskiej osoby zdiagnozowano atrofię korowo-podkorową mózgowia nasiloną w obrębie płatów skroniowo-czołowych oraz że ciało modzelowate jest znacznie zsiniałe. Diagnoza na podstawie badania TK bez kontrastu. Co może oznaczać ten wynik? Czy atrofia korowo-podkorowo mózgowia to groźna choroba? Jak przebiega jej leczenie? Szukałem informacji na temat atforii korowo-podkorowej, bo nie wiem nic na ten temat, ale ciężko znaleźć coś konkretnego. Wszystko brzmi groźnie i tajemniczo, a lekarz nie wytłumaczył ani mi ani bliskiej mi osobie czym dokładnie jest a atrofia korowo-podkorowa mózgowia. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Czy jest szansa na całkowite wyleczenie tej choroby oraz jak wygląda jej leczenie? Czy atrofię korowo-podkorową mózgowia można leczyć farmakologicznie czy raczej operacyjnie? Z góry dziękuję za wszystkie informacje.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

są to zmiany charakterystyczne dla osób starszych. Może wiązać się z zaburzeniami funkcji poznawczych. Takie osoby aby zapobiec pogłębianiu się zaburzeń warto aby aktywizowały się umysłowo np. przez rozwiązywanie krzyżówek, spacery, czytanie książek. Nie ma swoistego leczenia.

Pozdrawiam.