Kosmki łożyskowe, doczesna gąbczasta i zbita z martwicą
Witam, mam 26 lat, w grudniu (5 XII) poroniłam, byłam w 17 tyg. ciąży, miał być chłopiec. Bolało mnie podbrzusze, pękł mi pęcherz płodowy w poniedziałek wieczorem, po czym pojechałam szybko do szpitala. W szpitalu zrobili mi USG i badanie wziernikiem, w USG serduszko biło, na drugi dzień też serduszko biło, wzięli mi posiew z pochwy WYNIK POSIEWU: liczne ziarniaki G(+), Pałeczki G(-), Enterococcus faecalis, Escherichia Coli-Esbl(-) Czy to by mogła być przyczyna poronienia? W środę nic mi nie robili, a w czwartek podczas USG serduszko przestało bić. Stwierdzili, że dziecko już jest w pochwie i wzięli mnie na porodówkę i kazali mi rodzić, ale i tak musieli zrobić mi zabieg, bo mój synuś zaczął się rozpadać na cząstki. Nic od momentu przyjazdu do szpitala nie mówili mi lekarze - tylko, że proszę czekać, a ja robiłam sobie nadzieję, że może się uda go uratować, skoro nic mnie nie boli ani nie krwawię, może jednak będzie wszystko dobrze, a jednak okazało się inaczej.
Dali mojego Aniołka na badanie histopatologiczne, po czym w rozpoznaniu badania histopatologicznego napisano - kosmki łożyskowe, doczesna gąbczasta i zbita z martwicą - chciałabym się dowiedzieć co to oznacza, czy to, że poroniłam to moja wina, czy po prostu coś było nie tak z dzidzią i tak po prostu musiało być. Obwiniam się i nie mogę przestać myśleć. Nie byłam jeszcze u lekarza - nie mam odwagi. Chciałabym najpierw poznać wasze zdanie odnośnie do wyniku badania histopatologicznego.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie!
Dwie pierwsze wymienione przez Panią rodziny bakterii obejmują gatunki patologiczne, jak i fizjologiczne, które znajdują się w pochwie w naturalnej równowadze. W wyniku posiewu najprawdopodobniej chodzi jednak o bakterie stanowiące florę przewodu pokarmowego, które zawędrowały z odbytu do pochwy. Trudno powiedzieć, czy mogą one zagrozić ciąży. Dwa ostatnie patogeny są jednak wskazaniem do włączenia antybiotykoterapii. Zarażenie Enterococcus faecalis jak i Escherichia coli może powodować wiele powikłań, w tym prowadzić do porodu przedwczesnego czy poronienia. Wynik badania histopatologicznego jest bardzo skąpy. Z tego krótkiego opisu może wynikać, iż przyczyną poronienia była infekcja. Konieczna jest dokładniejsza analiza Pani ówczesnych wyników badań. Z tego względu zachęcam do kontaktu z lekarzem prowadzącym ciążę bądź lekarzem z oddziału, na którym wykonywany był zabieg.
Pozdrawiam