Krew w kale u pięcioletniego dziecka

Witam Mam nastepujacy problem. Moje dziecko ma 5 lat - od 3 tygodni oddaje stolec z krwią. W badaniu krwi stwierdzono wysoki poziom żelaza 171.9ug/dl, pozostałe wyniki w normie dziecko cierpi na ostre bóle brzucha szczególnie rano, nocne wymioty. Naprzemiennie ma zaparcia i biegunki. Przy oddawaniu stolca krew schodzi ze śluzem, ogólnie dziecko cierpi na te przypadłości od noworodka. Było leczone do 1 roku, ale po 4 latach choroba wróciła. Co robić w tym przypadku? Jaka może być przede wszystkim przyczyna takich dolegliwości u tak małego dziecka. Niepokoje się bardzo. Proszę o rade i z góry za nią dziękuję.

Witam serdecznie!

Szkoda, że nie napisała Pani jakie było rozpoznanie i jak przebiegało leczenie dziecka do tej pory, co otrzymywało (jakie leki). Istotne jest także to, czy stolce są ciemne, czy jest domieszka świeżej krwi, bo na tej podstawie różnicuje się w którym odcinku przewodu pokarmowego może dochodzić do krwawienia. Nie podała Pani także aktualnych wyników badań (np. morfologia krwi). Trudno będzie w takiej sytuacji doradzić coś konstruktywnego.

Krwista biegunka u dzieci może być wynikiem infekcji przewodu pokarmowego, wgłobienia jelita, polipów jelit, uszkodzenia śluzówki, chorób zapalnych jelit, ale także może pojawić się w wyniku zaburzeń układu krzepnięcia, chorób wątroby, śledziony.

Co do poziomu żelaza, to górna granica normy w zależności od różnych laboratoriów wynosi około 180 ug/dl. Podwyższony poziom może towarzyszyć chorobom wątroby, niedokrwistościom hemolitycznym i aplastycznym, chorobom nerek, genetycznym schorzeniom (hemochromatoza), stosowaniu preparatów żelaza.

Aby ustosunkować się do poziomu żelaza konieczna jest ocena ogólnego stanu zdrowia dziecka, wykonania badań dodatkowych (USG jamy brzusznej, profilu wątrobowego - ALT, AST, ALP, profilu nerkowego - kreatynina, parametrów gospodarki żelazem - ferrytyna, TIBC oraz parametrów stanu zapalnego - OB, CRP).

Uważam, że dziecko z biegunką z domieszką krwi wymaga diagnostyki oraz leczenia w warunkach szpitalnych.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Bardzo ważna jest uważna diagnostyka i konsultacja z gastroenterologiem. Krew w kale zawsze jest objawem alarmowym, którego nie wolno lekceważyć, szczególnie kiedy występuje u dziecka. Ważne jest, jaka była pierwotna diagnoza i jak dziecko było wtedy leczone. Krew w kale może wynikać z nawrotu choroby.

Krew w kale może być spowodowana chorobami górnego lub dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Do najczęstszych przyczyn należą hemoroidy, szczelina odbytu oraz choroby zapalne jelit takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna. Przy hemoroidach krew zostaje zazwyczaj na papierze, odbyt jest swędzący oraz piekący. Szczelina odbytu to pęknięcie na błonie śluzowej końcowej części jelita, powstałe wskutek nadmiernego jej rozciągania. Schorzeniu towarzyszą biegunki i zaparcia. W nieswoistych zapaleniach jelit, czyli w chorobie Leśniowskiego Crohna oraz we wrzodziejącym zapaleniu jelita na papierze toaletowym można zobaczyć śluz oraz krew. Są to choroby nieuleczalne i przewlekłe, ważna jest szybka diagnostyka i specjalistyczne leczenie. Poza tym za krwawienie przy wypróżnieniach mogą być odpowiedziane zaburzenia krzepnięcia krwi oraz niektóre choroby wątroby. Jeśli doszło do krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, wtedy stolce są ciemne i smoliste. Krew w kale połączona z gorączką i bólami brzucha może być oznaką infekcji.

Ważna jest dokładna diagnostyka przyczyn krwawienia. Najlepiej pokazać wynik badania krwi lekarzowi rodzinnemu. Zobaczy on jak wygląda poziom hemoglobiny i hematokryt. Może on również zlecić badanie usg jamy brzusznej oraz bardziej szczegółowe badania laboratoryjne. Być może potrzebne będzie skierowanie do gastroenterologa, gastroskopia i/lub kolonoskopia.