Krwawienie do lewego nadnercza

co oznacza krwawienie do lewego nadnercza oraz w fazie organizacji 29,2x16,7mm

Dobry wieczór,

Przyczyną może być zespół Waterhouse'a-Friderichsena, czyli zespół objawów spowodowanych masywnym, ale zazwyczaj obustronnym (choć nie zawsze) krwotokiem do nadnerczy w przebiegu posocznicy, najczęściej wywołanej przez Neisseria meningitidis. Być może przyczyna w Pani przypadku była inna. Biorąc pod uwagę przytoczony opis koniecznie należy sprawdzić funkcję hormonalną, aby nie dopuścić do niewydolności nadnerczy. Konieczne jest sprawdzenie m.in. stężenia kortyzolu, a w razie jego zbyt niskiego stężenia konieczna jest suplementacja m.in. hydrokortyzonem.
Pozdrawiam serdecznie,

Marek Derkacz