Krwawienie przy wypróżnianiu po ciaży

Dzień dobry, od czasu drugiej ciąży, czyli od około 2 lat okresowo pojawia mi się krawawienie przy wypróżnieniu. To znaczy na papierze jest plama świeżej czerwonej krwi. Doskwiera mi to przez kilka tygodni, a potem na kilka tygodni przestaje. Dodatkowo od tamtego czasu mam przy odbycie taki niewielki, wiszący fałd skóry. Czy to może być nowotwór, czy raczej hemoroidy?

Opisane objawy (szczególnie w korelacji z ciążą) są raczej typowe dla żylaków odbytu. Jeżeli ma Pani wątpliwości warto udać się do specjalisty. Przy problemach z hemoroidami ważnym elementem zapobiegania progresji problemu jest stosowanie odpowiedniej diety ułatwiającej wypróżnienia, warto zatem zadbać o odpowiednią podaż błonnika pokarmowego i płynów w codziennym jadłospisie.