Krwawienie zębów po leczeniu

Witam Mam pytanie.zakończyłam moje wizyty u stomatologa wszystko wyleczone.Ale mam dwa problemy od momentu kiedy Pani stomatolog zrobiłam mi 5 na górze z 2 tyg. temu to jak myje zęby leci mi krew nic mnie nie boli.A drugi problem gorszy.Zrobiona 6 na górze i niby ok ale jak dotykam tego zęba w jednym miejscu dziwnie mnie boli w jednym punkcie nic nie moge po tej stronie pić bo boli. Stomat.mówi że nic nie widzi zdjęcie wykona niby ok.po zaleczeniu zęba ten problem się pojawił.o co może chodzić?

Dzień dobry Pani.

Krew przy myciu zębów oznacza lekki stan zapalny dziąseł. Proszę skontrolować u stomatologa czy nie ma Pani paradontozy. Jeżeli krew pojawia się tylko w okolicy jednego zęba i wokół niego nie ma pogłębionych kieszeni przyzębnych, przyczyną może być poszerzona przestrzeń między zębami i zbieranie się w przestrzeni międzyzębowej resztek jedzenia. Również lekko odstający brzeg wypełnienia, sprawia, że pod nim moga się gromadzić osady i drażnić dziąsło. Jeżeli wykluczona jest paradontoza, która przecież nie ma nic wspólnego z ostatnią Pani wizytą u lekarza stomatologa, inne przyczyny krwawienia można szybko usunąć.

Co do drugiego pytania: ból dokładnie w jednym miejscu i reakcja przy piciu napoi najczęściej są dowodem na to, że w trakcie opracowywania zęba lub polerowania wypełnienia zostały odsłonięte mikrokanaliki w szkliwie, absolutnie dla lekarza niezauważalne. Nawet używając do pracy mikroskopu nie udaje się temu zapobiec. Najczęściej wystarczy dobrze myć zęby, nakładać fluor i uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Tego typu dolegliwości same mijają.

Serdecznie pozdrawiam dr Urszula Jarosz