Krzywica u 16-miesięcznego dziecka

Dzień dobry, ortopeda stwierdził krzywicę u dziecka ( 16 miesięcy) na podstawie dużych guzów czołowych i stópki, która zawijała się do środka ( określił ją jako szpotawą).Skonsultowałam temat z pediatrą, ponieważ dziecko dostawało witaminę D3 w kropelkach, dodatkowo mieszanki oraz w nocy było karmione piersią. Zostały zlecone badania, wyniki otrzymałam jak poniżej: fosfor nieorg. 5,5 mg/dl ;wapń 2,47 mmol/l; fosfotaza zasadowa- 287 u/l; D3 25 (OH)- 36,30 ng/ml czy te wyniki sugerują krzywicę?

Jedak wygląda na to, że dziecko ma lekką krzywicę. Świadczy o tym lekko podwyższony poziom fosfor nieorg. 5,5 mg/dl i fosfatazy zasadowej 287 u/l oraz obniżony vit. D3 25 (OH)- 36,30 ng/ml. Trzeba pamiętać,że nie wystarczy samo podawanie vit.D3, potrzebne są kąpiele słoneczne minimum 30min dziennie, bo dopiero słońce uaktywnia podawaną witaminę w kropelkach do formy działającej.