Witam serdecznie. Depo-Provera 150 mg/ml - antykoncepcja hormonalna (zahamowanie owulacji). W większych dawkach Depo-Povera wykorzystywana jest jako lek drugiego rzutu w leczeniu paliatywnym raka sutka, szczególnie w okresie uogólnienia, raka endometrium - błony śluzowej macicy, raka nerki i raka gruczołu krokowego. Ponadto duże dawki leku stosowane są w celu zahamowania zmniejszania się masy ciała u osób z zaawansowaną chorobą nowotworową. Zalecana dawka antykoncepcyjna to 150 mg co 3 miesiące.
Tak , ampułka 1 ml jest dawką antykoncepcyjną. Lekarz musiał się pomylić .Generalnie nie polecam na dłuższy czas tego typu antykoncepcji.
Witam,
Prawidłowa dawka leku Depo provera we wskazaniu antykoncepcyjnym to ampułka 1 ml czyli 150 mg/dl. W innych, większych dawkach, lek Depo provera przeznaczony jest do leczenia raka sutka w zaawansowanym stanie, raka endometrium, nerki i prostaty oraz do zahamowania zmniejszenia masy ciała u osób z zaawansowana chorobą nowotworową. Lek podawany jest domięśniowo i zawiera jedynie jeden hormon z grupy progesteronów. Lek we wskazaniu antykoncepcyjnym przyjmuje się raz na 3 miesiące. Działa on poprzez zahamowanie owulacji. Depo provera jest jedynym zastrzykiem antykoncepcyjnym dostępnym w Polsce. Preparat podaje się w ciągu pierwszych 5 dni cyklu, w ciągu pierwszych 5 dni po porodzie, a jeśli kobieta karmi w ciągu pierwszych 6 tyg. po porodzie.
Ogólnie nie powinno się stosować tego typu antykoncepcji przez dłuży czas. Efekt działa przez kilka miesięcy, czasem następna miesiączkę musi wywołać lekarz ginekolog. Dodatkowo przez około 10 miesięcy od ostatniego wstrzyknięcia nie powinno się planować kolejnej ciąży. Niektóre kobiety po zastrzyku maja przedłużające się krwawienie miesiączkowe. Lek może powodować przyrost wagi, sprzyja zakrzepicy.
Zaletą jest to, że lek działa od razu po podaniu, zapobiega endometriozie i PMS. Poza tym metoda ma bardzo wysoki wskaźnik Pearla czyli ilość ciąż na 100 kobiet wynoszący około 0,2.
Lek może powodować działania niepożądane, do których należą: nieregularne miesiączki (nadmierne krwawienia lub brak krwawień miesięcznych), zmniejszone libido, upławy, zapalenie pochwy, uczucie uderzeń gorąca, bóle w okolicy miednicy, uczucie napięcia, tkliwość i bóle gruczołów piersiowych, bóle głowy, nadmierna nerwowość, zawroty głowy, depresja, bezsenność, bóle brzucha, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, trądzik, brak wzrostu włosów, łysienie, wysypka, uczucie zmęczenia, kurcze mięśni podudzi, bóle pleców i stawów.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zastrzyk antykoncepcyjny i wystarczająca dawka – odpowiada Lek. Piotr Wajda
- Działanie antykoncepcyjne zastrzyku Depo-Provera 150mg/ml – odpowiada Lek. Marek Walczyk
- Dlaczego dostałam większą dawkę zastrzyku depo provera? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Czy po Depo-Provera napewno nie będzie ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy zastrzyk antykoncepcyjny depo - provera powoduje tycie? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Czy grapefruit obniża skuteczność antykoncepcyjną zastrzyku Depo Provera? – odpowiada Lek. Beata Sterlińska-Tulimowska
- Kiedy występuje miesiączka po podaniu Provera? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Dawka hormonów w tabletkach antykoncepcyjnych – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Czy antybiotyk Zmur powoduje obniżenie działania zastrzyku antykoncepcyjnego depo Provera? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Plamienia od miesiąca po zastrzyku Depo-Provera – odpowiada Dr hab. n. med. Marek Bulsa