Depo Provera a bezpieczna dawka antykoncepcyjna

Dzień dobry! Nazywam się Bogusława i mam 21 lat. Moje pytanie jest nastepujące: Która dawka leku Depo Provera jest dawką antykoncepcyjną na okres 3 miesięcy? Czy 150mg/ml fiolka 1ml, czy 150mg/ml fiolka 3,3ml? Mój ginekolog przepisał mi tę większą dawkę Depo Provera, ale ja póki co wykupiłam tę mniejszą, bo ponoć ona jest antykoncepcyjna, a 3,3ml to dawka stosowana przy nowotworach. Czy przyjmując dawkę Depo Provera 1ml raz na 3 miesiace mogę czuć się bezpiecznie? Nie chcę iść do mojego lekarza i podważać jego kompetencji, ale też nie chciałabym przedawkować tak silnego leku jak Depo Provera albo z drugiej strony stosować za słabej dawki, więc proszę o odpowiedź. Chciałam przy okazji dopytać czy lek Depo Provera może powodować jakieś skutki uboczne? W tym przypadku chodzi mi zarówno o jego mniejszą, jak i większą dawkę. Z góry dziękuję za wszystkie informacje.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Depo-Provera 150 mg/ml - antykoncepcja hormonalna (zahamowanie owulacji). W większych dawkach Depo-Povera wykorzystywana jest jako lek drugiego rzutu w leczeniu paliatywnym raka sutka, szczególnie w okresie uogólnienia, raka endometrium - błony śluzowej macicy, raka nerki i raka gruczołu krokowego. Ponadto duże dawki leku stosowane są w celu zahamowania zmniejszania się masy ciała u osób z zaawansowaną chorobą nowotworową. Zalecana dawka antykoncepcyjna to 150 mg co 3 miesiące.

Tak , ampułka 1 ml jest dawką antykoncepcyjną. Lekarz musiał się pomylić .Generalnie nie polecam na dłuższy czas tego typu antykoncepcji.

Magdalena Mroczek

Witam,

Prawidłowa dawka leku Depo provera we wskazaniu antykoncepcyjnym to ampułka 1 ml czyli 150 mg/dl. W innych, większych dawkach, lek Depo provera przeznaczony jest do leczenia raka sutka w zaawansowanym stanie, raka endometrium, nerki i prostaty oraz do zahamowania zmniejszenia masy ciała u osób z zaawansowana chorobą nowotworową. Lek podawany jest domięśniowo i zawiera jedynie jeden hormon z grupy progesteronów. Lek we wskazaniu antykoncepcyjnym przyjmuje się raz na 3 miesiące. Działa on poprzez zahamowanie owulacji. Depo provera jest jedynym zastrzykiem antykoncepcyjnym dostępnym w Polsce. Preparat podaje się w ciągu pierwszych 5 dni cyklu, w ciągu pierwszych 5 dni po porodzie, a jeśli kobieta karmi w ciągu pierwszych 6 tyg. po porodzie.

Ogólnie nie powinno się stosować tego typu antykoncepcji przez dłuży czas. Efekt działa przez kilka miesięcy, czasem następna miesiączkę musi wywołać lekarz ginekolog. Dodatkowo przez około 10 miesięcy od ostatniego wstrzyknięcia nie powinno się planować kolejnej ciąży. Niektóre kobiety po zastrzyku maja przedłużające się krwawienie miesiączkowe. Lek może powodować przyrost wagi, sprzyja zakrzepicy.

Zaletą jest to, że lek działa od razu po podaniu, zapobiega endometriozie i PMS. Poza tym metoda ma bardzo wysoki wskaźnik Pearla czyli ilość ciąż na 100 kobiet wynoszący około 0,2.

Lek może powodować działania niepożądane, do których należą: nieregularne miesiączki (nadmierne krwawienia lub brak krwawień miesięcznych), zmniejszone libido, upławy, zapalenie pochwy, uczucie uderzeń gorąca, bóle w okolicy miednicy, uczucie napięcia, tkliwość i bóle gruczołów piersiowych, bóle głowy, nadmierna nerwowość, zawroty głowy, depresja, bezsenność, bóle brzucha, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, trądzik, brak wzrostu włosów, łysienie, wysypka, uczucie zmęczenia, kurcze mięśni podudzi, bóle pleców i stawów.