Który lekarz pomoże mi z moim problemem dotyczącym nerek?
Witam mam 27 lat podczas dzisiejszej wizyty na USG Wykryto u mnie w prawej nerce Nefrokalcynoze dodatkowo kamicę tej samej nerki Lekarz który wykonywał USG zalecił wizytę u nefrologa natomiast lekarz rodzinny wystawił skierowanie do Urologa teraz nie wiem do jakiego lekarza się udać ? :(

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam serdecznie,
urolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego, natomiast nefrolog to specjalista od chorób nerek.
Dziedziny te poniekąd się pokrywają – dlatego jeden lekarz zalecił wizytę u urologa, a drugi u nefrologa. Dział nefrologii głównie opiera się na leczeniu farmakologicznym, działa więc nieinwazyjnie. Urolog zaś może podjąć działania chirurgiczne.
Kamica moczowa znajduje się w kręgu chorób podlegających zarówno pod urologię, jak i nefrologię. Z uwagi jednak na nefrokalcynozę (czyli wapnicę nerek) w pierwszej kolejności może Pani skierować się bezpośrednio do nefrologa, choć jeśli terminy będą bardzo odległe, to nie zaszkodzi również wizyta u urologa.
Oba działy zostały opisane w tekstach znajdujących się poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/nefrolog-opis-konsultacja-badania,
https://portal.abczdrowie.pl/urolog.