Jak ocenić wynik badania nerek u 29-latki?
Witam, Chciałabym prosić o analizę wyników badań USG. Do nefrologa udało mi się umówić wizytę dopiero w przyszłym roku. Nerki o gładkich zarysach zewnętrznych, w normie wielkości. Obwódki piramid nerkowych silnie hiperechogenne - obraz jak w nefroklacynozie. UKM-y obustronnie szersze, symetrycznie W grupie kielichów górnych NP widoczne są dwa silne odbicia ech do 6mm, za którym w opcji CD widoczny jest artefakt świetlika Podejrzenie złogu do 4mm w grupie kielichów dolnych NL. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie USG jamy brzusznej. To istotne postępowanie profilaktyczne w kierunku wielu chorób układu moczowego, jak i również ocena funkcjonowania nerek.
Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś choroby przewlekłe, które wymagają stałego leczenia. Należy podkreślić, że wiele preparatów może mieć znaczący wpływ na narządy układu wydalniczego.
Z racji odległości trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia, dlatego zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem nefrologiem lub internistą. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz leczeniu. Niewykluczone, że będzie konieczność rozszerzenia diagnostyki o takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, OB, a także określenie poziomu elektrolitów, kreatyniny, kwasu moczowego oraz mocznika. Istotna może być również analiza moczu wraz z posiewem bakteriologicznym.
Analizując przedstawiony wynik badania USG, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wyodrębniono skupisko złogu w kielichu dolnym lewej nerki. Może być to spowodowane wapnicą nerek poprzez tworzenie się zwapnień w tkance śródmiąższowej nerek.
Tylko lekarz może zdecydować o ewentualnym leczeniu, jednakże często jest to przypadłość do dalszej kontroli w wyznaczonym czasie.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa
https://portal.abczdrowie.pl/czym-sa-kamienie-nerkowe
A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nefrokalcynoza-i-wysoki-poziom-kwasu-moczowego