Co oznacza ten zapis w wynikach 5-latka?

Witam, syn 5 letni miał dziś wykonane usg brzucha. Miał okresowe nietrzymanie moczu w nocy. Prosze o wyjaśnienie mi co oznacza osad w pęcherzu oraz hyperechogeniczne struktury 2-3 mm w pęcherzu dziecka. Co to może oznaczać ? Martwić się ? Pediatra dopiero za tydzień. Dziękuje za odpowiedz
MĘŻCZYZNA, 13 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Prawidłowo, że wykonano u dziecka profilaktycznie badanie obrazowe dróg moczowych.

Ważny jest też jednak ogólny stan zdrowia dziecka oraz wynik analizy moczu. Wynik badania należy rozważyć również w kontekście takich objawów, jak: bóle w podbrzuszu, występowanie podwyższonej temperatury ciała, częstomocz, czy ciągłe parcie na pęcherz.

Analizując wynik USG można by stwierdzić, że prawdopodobnie rozwinęła się kamica nerkowa. Może to świadczyć o obecności osadu w pęcherzu moczowym oraz zmianom, odpowiadającym złogom. Powstają one przede wszystkim w kielichach nerkowych lub miedniczce nerkowej.

Zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem pediatra lub nefrologiem dziecięcym. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Możliwe, że niezbędne może okazać się rozszerzenie diagnostyki o takie badania, jak: analiza moczu wraz z posiewem, a także oznaczenie poziomu CRP, OB, kreatyniny, mocznika i kwasu moczowego.

O sposobach leczenia może zadecydować wyłącznie lekarz. Jednakże najważniejsze jest spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej, a także kiszonek i produktów zawierających witaminę C.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/usuniecie-kamieni-z-pecherza-moczowego https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-nerek https://zdrowie.parenting.pl/refluks-moczowodowo-pecherzowy-u-dzieci https://zdrowie.parenting.pl/odmiedniczkowe-zapalenie-nerek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty