Co oznacza ten zapis w wynikach 5-latka?

Witam, syn 5 letni miał dziś wykonane usg brzucha. Miał okresowe nietrzymanie moczu w nocy. Prosze o wyjaśnienie mi co oznacza osad w pęcherzu oraz hyperechogeniczne struktury 2-3 mm w pęcherzu dziecka. Co to może oznaczać ? Martwić się ? Pediatra dopiero za tydzień. Dziękuje za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonano u dziecka profilaktycznie badanie obrazowe dróg moczowych.

Ważny jest też jednak ogólny stan zdrowia dziecka oraz wynik analizy moczu. Wynik badania należy rozważyć również w kontekście takich objawów, jak: bóle w podbrzuszu, występowanie podwyższonej temperatury ciała, częstomocz, czy ciągłe parcie na pęcherz.

Analizując wynik USG można by stwierdzić, że prawdopodobnie rozwinęła się kamica nerkowa. Może to świadczyć o obecności osadu w pęcherzu moczowym oraz zmianom, odpowiadającym złogom. Powstają one przede wszystkim w kielichach nerkowych lub miedniczce nerkowej.

Zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem pediatra lub nefrologiem dziecięcym. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Możliwe, że niezbędne może okazać się rozszerzenie diagnostyki o takie badania, jak: analiza moczu wraz z posiewem, a także oznaczenie poziomu CRP, OB, kreatyniny, mocznika i kwasu moczowego.

O sposobach leczenia może zadecydować wyłącznie lekarz. Jednakże najważniejsze jest spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej, a także kiszonek i produktów zawierających witaminę C.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/usuniecie-kamieni-z-pecherza-moczowego https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-nerek https://zdrowie.parenting.pl/refluks-moczowodowo-pecherzowy-u-dzieci https://zdrowie.parenting.pl/odmiedniczkowe-zapalenie-nerek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.