Witam,
nie bardzo rozumiem pytanie. Laparoskopia jest zabiegiem diagnostycznym, podczas którego można zdiagnozować urazy brzucha, pobrać wycinek, np. wątroby (biopsja) do dalszych badań itd. Skoro pytanie zostało zadane na forum o odchudzaniu i podaje Pani swoją masę ciała, zaszła chyba pomyłka w nazwie. Jeśli nie i faktycznie chodzi o laparoskopię, to gdyby była ona konieczna, skierowanie z pewnością wydałby lekarz podejrzewający jakąś chorobę.
Jeśli miała Pani na myśli operacje bariatryczne, czyli chirurgiczne leczenie otyłości, to proszę zapoznać się z artykułem: http://portal.abczdrowie.pl/chirurgia-bariatryczna-skuteczna-u-60-pacjentow. Dodam, że wg danych dotyczących masy ciała i wzrostu kwalifikuje się Pani do tego typu operacji.
W Polsce coraz więcej przypadków chirurgicznego leczenia otyłości jest refundowanych przez NFZ, jednak trzeba się liczyć z dość długą drogą do jej uzyskania, takie operacje bowiem są drogie. Na pewno potrzebne będzie skierowanie od lekarza POZ, historia walki z otyłością oraz dodatkowych chorób wiążących się z nadmiarem masy ciała (cukrzyca, problemy z sercem, bezdech nocny, itp.), wszystko to zamieszcza się w piśmie o zgodę na refundację do NFZ.
Radziłabym poszukać w internecie konkretnych historii osób, które poddały się zabiegowi, tam dowie się Pani szczegółów. Przed operacją zostałaby Pani również wyedukowana dietetycznie (gdyż wbrew pozorom po zabiegu należy pilnować diety i wielu zaleceń) oraz poproszono by Panią o kontakt z psychologiem (dla sprawdzenia motywacji itp.).
Zabiegi refundowane przeprowadzane są w kilku zaledwie szpitalach w Polsce, w Trójmieście była to dotychczas Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej (Gdańsk). Jednak z tego co wiem, nie trzeba być operowanym w swoim województwie.
Radziłabym udać się do wspomnianej kliniki, dowiedzieć się czy przeprowadzają tego typu operacje i porozmawiać z lekarzem, z pewnością doradzi jakie należy przedsięwziąć kroki.
Życzę powodzenia!