Leczenie endometriozy u 25-latki

Dziękuję za odpowiedź a czy endometrioza jest groźna i czy można ją wyleczyć oraz co powinnam zrobić, ponieważ byłam badana tradycyjnie oraz dodatkowo z usg oprocz cytologii i w tamtych badaniach wg lekarza wszystko było ok tylko w cytologii wyszły te nieprawidłowości czyli: zmiany odczynowe, obecne grupy komórek endometrialnych oraz dodam, że byłam na tym badaniu około 2 dni po okresie

Aleksander Ropielewski

Leczenie endometriozy jest długotrwałe (stosuje się leczenie farmakologiczne, a w przypadku braku poprawy zabieg chirurgicznego usunięcia ognisk endometriozy). Ma ona tendencje do nawrotów oraz istnieje szansa samoistnego ustąpienia dolegliwości. W przypadku bezobjawowego przebiegu lub skąpoobjawowego zalecam raczej postawę wyczekującą.

Lek. Tomasz Budlewski

Sądzę, że włączenie odpowiedniego leczenia może doprowadzić do zaniku oraz braku możliwości wystąpienia objawów. Proszę udać się do ginekologa w celu określenia najbardziej odpowiedniego postępowania.