Leczenie łysienia androgenowego grzebieniem laserowym

Witam. Chciałem zapytać czy grzebień laserowy do leczenie łysienia ma faktycznie udowodnione działanie a jeśli tak to czy pomaga on w leczeniu łysienia androgenowego? Z góry dziękuję.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do lekarza dermatologa, po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć i zalecić odpowiednie postępowanie.

Opublikowano do tej pory tylko jedno badanie tym urządzeniem. Jest to laser niskoenergetyczny i wiele zależy od dokładności i cierpliwości w jego stosowaniu. Wykazano w półrocznej próbie większą skuteczność w poprawieniu gęstości włosów w porównaniu do grupy kontrolnej. Nie wszystkie pomiary były znamienne statystycznie. Poprawa po pół roku była podobna do leczenia 5% minoxidilem lub 1mg finasterydu. Jednak w porównaniu do leczenia powyżej 1 roku tymi lekami skuteczność byłą niższa. Byłbym bardzo ostrożny w ufności do tego urządzenia jako remedium na kłopoty z łysieniem typu męskiego.