Leczenie padaczki pourazowej

Córka jest po wypadku ma padaczke pourazową lekarz chce ją skierować na operacje przecięcie ciała modzelowatego czy to może momóc czy nie dostanie porażenia mózgu czy to jest operacja bezpieczna córka ma 33 lata

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, leczenie padaczek pourazowych jest leczeniem wysocespecjalistycznym i nie ma jednej, 100% skutecznej i bezpiecznej metody leczenia. Decyzję o konkretnym zabiegu operacyjnym podejmuje się na podstawie badań obrazowych i stanu klinicznego. Przecięcie ciała modzelowatego jest jedną ze stosowanych w leczeniu padaczki metod, nie można jednak stwierdzić jednoznacznie, że po zabiegu nie pojawią się żadne powikłania, wobec nieprzyjemnych objawów padaczki z reguły potencjalne korzyści z zabiegu są większe, niż ryzyko z nim związane.
Niepowikłany zabieg przecięcia ciała modzelowatego mózgu (kalozotomia) wiąże się z reguły ze znaczną poprawą, najczęstsze powikłania dotyczą zaburzeń mowy.
Z innych metod neurochirurgicznych do rozważenia jest stymulacja nerwu błędnego wszczepianą do mózgu elektrodą.