Padaczka czy coś innego?

Mam pytanie. Mam 28 lat i od urodzenia cierpię na dziecięce porażenie mózgowe w stopniu lekkim. W wyniku tego jestem opóźniona w rozwoju psycho-ruchowym. Jednym z powikłań mojego schorzenia, na którym chciałabym się skupić, jest to, że często się wyłączam na chociażby parę sekund. Miałam w życiu kilka badań EEG mózgu, ostatnie we wrzesniu br. We wszystkich wyszedł mi zapis nieprawidłowy z powodu zbyt ubogiej czynności bioelektrycznej mózgu. Napadowości nie stwierdzono w żadnym z badań. Po wynikach z września lekarz skierował mnie na bardzo długie, prawie 3-godzinne Video-EEG. Miałam je 2 grudnia br. Nie mam jeszcze wyników, ale na tym badaniu dostałam zastrzyk na wywołanie ataków padaczki. Nic się po tym zastrzyku nie działo. Jednakże w trakcie badania, pomimo że nie spałam (bo reagowałam na polecenia pań techniczek), to i tak "odpływałam". Miałam tak jakby marzenia senne na jawie. Proszę o informację: jeżeli nie mam padaczki takiej klasycznej, to co może być powodem moich wyłaczeń się i "odpłynięć"? Proszę też mi napisać, jakie są konsekwencje zbyt ubogiej i spowolnionej pracy mózgu?

Redakcja abcZdrowie

Częstość występowania padaczki u osób z mózgowym porażeniem dziecięcym szacuje się na 30-65%. Zwykle ujawnia się ona w pierwszych latach życia. Nie jest zatem pewne, że choruje Pani na padaczkę. Stany określane jako „wyłączenie” mogą (ale nie muszą) być napadami padaczkowymi (tzw. napady nieświadomości), ale też mogą pojawiać się np. w okresach przemęczenia (wówczas nie mają chakterystycznych dla padaczki wyładowań i nie są traktowane jako napady padaczkowe).

Co ważne, nieprawidłowy zapis EEG stwierdza się w około 80% przypadków osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, co wiąże się z występowaniem w tej chorobie nieodwracalnego, niepostępującego uszkodzenia mózgu. Sam nieprawidłowy zapis EEG nie świadczy jednak o występowaniu padaczki.