Czy możliwa jest padaczka?

Napady padaczkowe - robione EEG zawsze wszystko w normie. Pytanie, czy jeżeli podczas EEG nie będę miał ataku lub czegoś przed atakiem czy coś co może wskazywać na padaczkę to czy EEG będzie "czyste"? Czy nawet bez ataku byłby zmiany w EEG?

Witam.
Badanie EEG jest tylko badaniem dodatkowym. Ok. 15% ludzi chorujących na padaczkę ma zapis EEG prawidłowy, natomiast 15% ludzi zdrowych może mieć zapis EEG nieprawidłowy. Oczywiście są to tylko statystyczne dane. Nie musi być "ataku " podczas badania eeg, zazwyczaj mamy do czynienia z zapisem przemawiającym za obniżeniem progu pobudliwości drgawkowej, lub z nieprawidłowym rozmieszczeniem fal. Ponadto stosuje się tzw. prowokację (HV i RB). Wiele wyjaśnia video-EEG. Decydującą rzeczą są kliniczne napady epi. Nie leczymy badań dodatkowych tylko chorobę!
Z poważaniem
W. Łuczkowski