Leczenie płaskostopia u osoby w wieku 23 lat

Witam, czy jest możliwość wyleczenia płaskostopia u osoby w wieku 23 lat? jak można ewentualnie zmniejszyć negatywne skutki wynikające z tej wady i jakie są ogólnie konsekwencje płaskostopia>? Czy kupienie wkładek ortopedycznych ma sens? zmniejszy konsekwencje wynikające z płaskostopia?

Dzień dobry,

W płaskostopiu dochodzi do niewydolności mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie łuków stopy. Powikłania nie kończą się tylko w obrębie stopy ale wędrują wyżej- udo ustawia się w rotacji wewnętrznej, następuje osłabienie pracy pewnych grup mięśniowych. To z kolei często prowadzi do zaburzenia pracy stawu kolanowego (kolana koślawe) oraz uszkodzenia łąkotek i chrząstki stawowej. Idąc wyżej dochodzimy do stawu biodrowego- z powodu opadania łuku stopy staw ten będzie blokował się w rotacji wewnętrznej (będzie dawać to dolegliwości bólowe m.in. w pachwinie). Itp... konsekwencji płaskostopia jest bardzo dużo. Co zrobić? Przede wszystkim poprawić elastyczność stopy, pracować nad wzmocnieniem mięśni nie tylko w obrębie stopy ale i łydki, ud. Najlepiej będzie jeśli uda się Pan do fizjoterapeuty, który zbada postawę ciała, oceni siłę mięśniową i zaproponuje indywidualną fizjoterapię.

Pozdrawiam serdecznie.