Objawy i leczenie koślawości pięt

Witam, podczas chodzenia zauważyłam, że stopy przekrzywiają mi się ku środkowi, myślę, że to koślawość pięt. Jakie są objawy tego schorzenia i jak można je wyleczyć? Czy odpowiednie wkładki mogą pomóc?

Witam,

Objawy koślawienia pięt to tak jak Pani sama napisała właśnie koślawienie pięt. Czy chodziło Pani o przyczyny? Taka sytuacja wymaga konsultacji fizjoterapeutycznej, aby sprawdzić która grupa mięśni jest zaburzona i czy problem jest w samych stawach skokowych czy też może dotyczy on stawów kolanowych. Zaleca się wówczas rehabilitację, która polega na ćwiczeniach, które może Pani wykonywać w swoim domu oraz na takich, które wykonuje się we współpracy z fizjoterapeutą. Dodatkowo rehabilitację można uzupełnić przyklejaniem plastrów czyli kinesio tapingiem oraz wkładkami. W swojej pracy spotykam się z takimi problemami zarówno u dzieci jak i u dorosłych - sytuacja taka wymaga sumienności i systematyczności w wykonywanych ćwiczeniach. Zachęcam do odwiedzenia fizjoterapeuty w Pani rodzinnym mieście i życzę powodzenia, może również Pani przyjść do mojego gabinetu na konsultację, a na pewno coś temu zaradzimy.

Koślawość pięt to potoczna nazwa jednostki jaką jest koślawość tyłostopia. Deformacja ta polega na zapadnięciu się łuku podłużnego stopy przy jednoczesnym odchyleniu się pięty na zewnątrz stopy.
Przyczyną koślawości tyłostopia najczęściej jest wiotkość stawowa, a także niewydolność ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego. Może być również wrodzona.

Leczenie pięt koślawych opiera się na fizjoterapii:
-oklejania plastrami metodą Kinesiotaping, które utrzymują prawidłowe ustawienie stopy podczas chodzenia, gdzie zachowana jest ciągłość terapii przez cały czas działania plastra, nawet w nocy
- kinezyterapii i ćwiczeń korekcyjnych opierających się na samoświadomości pacjenta oraz prawidłowym wzorcu chodu
- wkładki supinacyjne, które supinują piętę o około 10mm oraz śródstopie o około 15mm, jednocześnie profilując tyłostopie i śródstopie

Dzień dobry
Najważniejsze pytanie czy występują u Pani jakieś dolegliwości. Niewielka koślawość tyłostopia jest dość często spotykana i nie zawsze wymaga leczenia. W przypadku niewielkiej koślawości pomocne są wkładki supinujące i tak jak tutaj napisały Panie rehabilitantki można spróbować ćwiczeń. W przypadku znacznej koślawości tyłostopia z reguły konieczne jest leczenie operacyjne. Typ operacji zależy od zaawansowania choroby, wieku pacjenta, obecności zmian zwyrodnieniowych i innych.
Pozdrawiam
Krzysztof Bryłka - chirurg stopy, specjalista ortopeda traumatolog