Leczenie radioaktywne a ciąża

Dlaczego po leczeniu jodem radioaktywnym kobieta nie powinna zachodzić w ciążę przez rok? Jakie są przyczyny skoro połowiczny okres rozpadu jodu radioaktywnego wynosi 8 dni a komórki rozrodcze są "wymieniane" co 3 miesiące?? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Aleksander Ropielewski

Jest to postępowanie nieco na wyrost wynika z faktu, że byłoby wielce nieetyczne ryzykować zdrowie płodu w sytuacji gdy możliwe jest przewidzenie zagrożenia ciąży.