Leczenie sarkoidozy a RTG klatki piersiowej
Właśnie odebrałam wynik badania RTG klatki piersiowej (kobieta 56 lat), o następującej treści: "Serce i krążenie płucne w normie, nieznaczne poszerzenie wnęk-sarkoidoza?, drobne zmiany włókniste u podstawy płuca lewego. Wskazana kontrola pulmonologiczna". Czy to coś poważnego? Nigdy nie słyszałam o sarkoidozie. (Mój tata w młodości chorował na gruźlicę; a mój dziadek- ojciec taty, zmarł na raka płuc). Czy ta choroba ma podłoże genetyczne? Czy jest uleczalna?

KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu
Lek. Rafał Gryszkiewicz
90 poziom zaufania
Witam, sarkoidoza jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, nie ustalono do tej pory podłoża genetycznego. Często zmiany wycofują się samoistnie i nie wymagają leczenia. Diagnoza nie może być jednak postawiona wyłącznie na podstawie zdjęcia RTG. Musi się Pani zgłosić do pulmonologa - konieczna jest dalsza, specjalistyczna diagnostyka.