Nadżerka żołądka a leczenie

Przełyk, wpust i okolica podwypustowa w inwersji bez zmian. Jeziorko śluzowe klarowne. Żołądek poddaje się insuflacji, ruchomość ścian prawidłowa. Błona śluzowa żołądka o pogrubiałych, nierównych fałdach, w okolicy przedodźwiernikowej "pstra", przy odźwierniku od strony kąta uwypuklona nadżerka żołądka - pobrano wycinki. Opuszka dwunastnicy z cechami ostrego stanu zapalnego, fałdy pogrubiałe, zaczerwienione z licznymi płaskimi nadżerkami. Część pozaopuszkowa w normie, test helicobacter pylori + słabo dodatni. Wnioski: ostre nadżerkowe zapalenie dwunastnicy, przewlekłe zapalenie żołądka. Wyniki hist.-pat. gasttrisis chronica aciva et erosiva maioris gradus. Metaplasia intestinalis Hp. Leczenie: dwa antybiotyki przez 8 dni, Emanera przez 14 dni i przez miesiąc po emanera - cocnroloc 40, po dwóch miesiącach gastroskopia. Lekarz powiedział, że trzeba to po prostu wyleczyć. Opisałam jeszcze raz wynik gastroskopii. Jestem już po leczeniu antybiotykami i wzięłam już sześc tabletek controlog 40, od wczoraj boli mnie pępek i ogólnie brzuch pod zebrami. Z czego powstaje nadżerka żołądka? Czy może się zmienić w coś gorszego, jeśli biorę te leki i czy możliwe, że leki są źle dopasowane? Czy przez badanie gastroskopii można wykryć raka jelita? Wypróżniam się raz na 3-4 dni. Mam wynik z żelaza 34(37-145). Bolą mnie też plecy. Proszę o informację, czy na pewno jest to nadżerka żołądka i jakie kroki teraz podjąć.

Z czego powstaje nadżerka? - Nadżerki żołądka to potoczna nazwa jednego z elementów nieżytowego lub inaczej nadżerkowego zapalenia błony śluzowej żołądka. Powstaje najczęściej na skutek niewłaściwej diety i/lub stresującego trybu życia. Sama nadżerka jest płytkim ubytkiem w błonie śluzowej wyścielającej żołądek od środka i jest początkową formą wrzodu. Objawy takiego zapalenie są podobne do objawów choroby wrzodowej, mogą być mniej nasilone. Wrzód to również ubytek w błonie śluzowej, ale sięgający głębszych jej warstw. Nadżerka dotyczy tylko warstwy najbardziej powierzchownej - nabłonka błony śluzowej. Czy może się zmienić w coś gorszego, jeśli biorę te leki? - Jeśli taka nadżerka jest prawidłowo leczona, z zachowaniem należytej diety, unikaniem czynników stresogennych na pewno nie zamieni się we wrzód czy coś bardziej niebezpiecznego. Nadżerka powinna zagoić się całkowicie w okresie około 4-6 tygodni. Czy możliwe, że leki są źle dopasowane? - Leki są bardzo dobrze dobrane zgodnie z najnowszymi zaleceniami i postępowaniami w nadżerkowym zapaleniu żołądka czy też dwunastnicy. Bóle brzucha mogą być związane z zaburzeniami czynnościowymi jelit (kurczliwością), a nie stanem zapalnym w żołądku czy też dwunastnicy. Czy przez badanie gastroskopii można wykryć raka jelita? - Tylko ocenia się śluzówkę przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jelito cienkie i grube w tym badaniu nie jest dostępne.