Leki na depresję w ciąży

Witam. Niedawno psychiatra stwierdził u mnie depresję. Wkrótce po tym okazało się, że jestem w ciąży - musiałam przerwać kurację. Z dnia na dzień czuję się gorzej, z mężem w ogóle już normalnie nie rozmawiam tylko na niego krzyczę, to samo z synem, nie mam na nic ochoty, a na każdą próbę zmobilizowania mnie do jakieś aktywności reaguję płaczem lub krzykiem. W dodatku mam problem z zaakcpetowaniem kolejnej ciąży. Czy poza lekami istnieje jakiś skuteczny sposób walki z depresją?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Leczenia łagodnego epizodu depresyjnego może polegać wyłącznie na psychoterapii. Udowodnioną skuteczność w leczeniu depresji ma psychoterapia poznawczo-behawioralna. W ciężkiej depresji u kobiet ciężarnych może być wskazane leczenie elektrowstrząsami, jednak przede wszystkim powinna Pani pozostawać w kontakcie z lekarzem prowadzącym i systematycznie monitorować samopoczucie.

W leczeniu farmakologicznym depresji w przypadku ciąży nie ma co prawda absolutnie bezpiecznych leków, jednak ryzyko niekorzystnego wpływu na organizm płodu maleje wraz z zaawansowaniem ciąży. Czasem depresja jest na tyle nasilona, że ryzyko niekorzystnego wpływu na ciążę jest większe niż w wyniku zastosowanych leków. Wówczas korzyści z leczenia mogą przeważać nad potencjalnym ryzykiem.

Zdecydowanie odradzam Pani zażywanie leków ziołowych dostępnych bez recepty, których wpływ ciążę nie został przebadany.

Polecam Pani natomiast znakomitą książkę dr Koszewskiej "O depresji w ciąży i po porodzie".

Z pozdrowieniami