Jak leczyć depresję w ciąży?

Jestem w 7. miesiącu ciąży. Nie była ona planowana więc w ostatnim czasie przeżyłam dużo stresu związanego z ciążą, małżeństwem (z własnej woli, bez nacisków rodziny, ale nie z miłości) obroną pracy dyplomowej (za miesiąc - chyba mi się nie uda) rzuceniem palenia, rzuceniem pracy w Krakowie i przeprowadzką spowrotem do miasta rodzinnego i wszystkimi możliwymi stresami... Przede wszystkim nie wiem tak na prawdę czy mam depresję czy jej nie mam. Wiem, że smutek, nie spowodowany niczym konkretnym, potrafi zupełnie sparaliżować moje życie, czasami trwa to kilka dni, czasami kilka tygodni a jest ze mną od wielu, wielu lat. Więc nie jest to spowodowane konkretnie ostatnimi stresami w moim życiu, doskonale znam to uczucie... Uczęszczałam raz na terapię, ale był to krótki, enigmatyczny epizod, po którym raczej zraziłam się do psychologów i zastanawiam się teraz nad psychiatrą i braniem leków antydepresyjnych. Obecnie nie czuję się najlepiej, a niestety okazało się, że nie mogę liczyć na zrozumienie bliskich mi osób, zależy mi zatem na tym, żeby jak najszybciej zacząć brać tabletki. Czy istnieją jakieś bezpieczne dla dziecka tabletki, które można brać w ciąży/okresie karmienia? Jak tabletki wpływają na nastrój? Czy będę w stanie opiekować się małym dzieckiem? I jeszcze jedno - czy po tym co napisałam jest możliwe stwierdzenie, że raczej mam/nie mam depresji? Myślę, że zidentyfikowanie problemu byłoby dla mnie dużą ulgą, przynajmniej poznałabym wroga, bez tego jestem zupełnie zagubiona i bezsilna... Dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Opierając się wyłącznie na Pani opisie trudno jest zarówno potwierdzić, jak i wykluczyć depresję.
Wątpliwości co do diagnozy może wyjaśnić jedynie osobista rozmowa z psychiatrą.
Najlepiej zgłosić się jak najszybciej do lekarza - nieleczona depresja zazwyczaj ulega nasileniu, a średni czas trwania takiego epizodu to sześć miesięcy.

Sytuacje stresowe są częstym czynnikiem, który wywołuje i podtrzymuje zaburzenia depresyjne.
Leczenie łagodnego epizodu depresyjnego może polegać wyłącznie na psychoterapii.
W depresji o nasileniu umiarkowanym i ciężkim konieczne jest leczenie farmakologiczne.

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży zawsze jest związane z pewnym ryzykiem, ponieważ nie ma leków psychotropowych, co do których istnieje pewność, że są zupełnie bezpieczne dla organizmu dziecka (żaden z leków przeciwdepresyjnych nie ma kategorii A).
Podejmując decyzję o takim leczeniu trzeba każdorazowo oszacować potencjalne korzyści i ryzyko powikłań. Ryzyko to jest oczywiście największe w pierwszym trymestrze ciąży.
Leki przeciwdepresyjne wpływają na emocje w ten sposób, że poprawiają obniżony depresyjnie nastrój i normalizują go. W rzadkich przypadkach mogą ten nastrój podnieść nadmiernie, powodując jatrogenną hipomanię lub manię.

Zażywając leki przeciwdepresyjne może Pani normalnie opiekować się dzieckiem. Może być natomiast korzystniejsze dla dziecka, jeśli zrezygnuje Pani z karmienia piersią.
Nasilona depresja może natomiast wpłynąć niekorzystnie na Pani opiekę nad dzieckiem oraz czerpanie radości i satysfakcji z macierzyństwa.

Polecam Pani poradnik dla pacjentów autorstwa dr Koszewskiej „O depresji w ciąży i po porodzie”.

Serdecznie pozdrawiam