Czy mogę liczyć na zdrową ciążę przy depresji?

Od dwóch lat choruję na depresję. Przyjmowałam depratal 30 mg, ale po konsultacji z psychiatrą i poinformowaniu, że chciałabym się starać o dziecko zeszłam do 10 mg a teraz już całkiem na czysto... Nie mam więc tego leku, ale wszystko wraca : ciągle chce płakać, nie mam na nic siły, jestem bardzo nerwowa, pojawiają się nawet myśli samobójcze, których dawno nie miałam :/ czuje się do niczego, i myślę, że nic mi w życiu nie wychodzi więc pewnie i matką też będę paskudną. Z polecenia internisty (dostałam się szybciej niż do psychiatry) dostałam 10 mg Mozarinu. Moje pytanie : czy ja mam jakąkolwiek szanse na zdrową, szczęśliwą ciąże na antydepresantach? Ich odstawienie to był największy błąd w całej mojej historii leczenia tej choroby...czy pozostaje mi się pogodzić, że nie ziszczę marzeń o dziecku?

Witam serdecznie. Jeżeli chodzi o leczenie farmakologiczne w trakcie ciąży musimy zrobić bilans zysków i strat. W przypadku dużego nasilenia objawów depresyjnych jak najbardziej możliwe jest leczenie farmakologiczne, oczywiście jak najmniejszą skuteczną dawką leku. Mozarin nie jest w takiej sytuacji lekiem pierwszego wyboru, z aktualnych badań klinicznych wynika, iż najbezpieczniejszym lekiem przeciwdepresyjnym w czasie ciąży jest sertralina, jednak do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie i musimy ocenić jego konkretny przypadek. Z tego co Pani pisze objawy są dość mocno nasilone. Z mojego doświadczenia wynika, iż stres obecny w przebiegu depresji może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży i w takiej sytuacji zdecydowanie bardziej korzystne jest leczenie. Stres może również utrudnić sam proces zapłodnienia ponieważ w naszym organizmie wszystko jest ze sobą połączone a neurohormony uwalniane w stresie mają wpływ także na hormony płciowe oraz regulację cyklu miesiączkowego. Pozdrawiam serdecznie