Nieleczona depresja a neurony

Czy nieleczona. depresja niszczy neurony. W mozgu ? Czy da się je jakoś odbudowac?

Witam Panią,

Prawdą jest że nieleczona depresja może powodować utratę połączeń synaptycznych mózgu zwłąszcza w strukturach hipokampa. Im dłużej trwa taki epizod nieleczonej depresji tym zmiany zanikowe bywają bardziej nasilone. Wynika to w dużej mierze ze szkodliwego działania kortyzolu ( hormonu stresu), który w przebiegu nieleczonej depresji uwalnia się w dużych ilościach. Wszystkie te szkodliwe procesy ulegają zahamowaniu zarówno po podjęciu terapii farmakologicznej depresji jak i odpowiedniej psychoterapii.

Pozdrawiam!

Tak, połączenia synaptyczne ulegają uszkodzeniu pod wpływem nieleczonej depresji (a raczej zmian hormonalnych powodowanych nieleczoną depresją). Terapia może zahamować te negatywne oddziaływania, ale nie można już odbudować utraconych połączeń.