Boję się, że mogę zrobić krzywdę dziecku. Co robić?

Witam, mam pytanko: choruję na depresję poporodową już prawie pół roku. Przez 4 miesiące brałam leki, ale potem zaprzestałam. Teraz zmieniłam lekarza, on powiedział mi, że mam nie brać żadnych leków. Ja praktycznie nie mam żadnej depresji, ale chodzę na psychoterapię i uważam, że dalej mam to co najbardziej mnie niepokoi - te lęki, zawroty głowy, beznadziejność i nerwowość w stosunku do dziecka. Boję się, żeby jej nic nie zrobić. Proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Leczenie epizodu depresyjnego o łagodnym nasileniu może polegać wyłącznie na psychoterapii.

Umiarkowana i ciężka depresja wymagają leczenia farmakologicznego, a psychoterapia ma wówczas działanie wspomagające. Na podstwie Pani krótkiego opisu trudno stwierdzić w jakim stopniu są nasilone objawy.

Działanie leków przeciwdepresyjnych zaczyna się po ok. 3-4 tygodniach stosowania, nie zawsze udaje się dobrać odpowiedni preparat za pierwszym razem. Po dobraniu odpowiedniego leku, należy go przyjmować przez ok. pół roku, co zmniejsza ryzyko nawrotu depresji.

Efekt psychoterapii jest zazwyczaj odroczony w czasie, zależy to również od jej celu i metody.W przypadku wątpliwości co do diagnozy może Pani zasięgnąć porady drugiego specjalisty.

Serdecznie pozdrawiam