Lekki zez u dziecka - jak stosować krople?

Jestem babcią 3,5-letniej wnuczki. Dziecko ma lekkiego zeza, który uwidacznia się przy patrzeniu na bliską odległość. Córka była u okulisty, który zalecił okulary, które dziecko ma zakładać przy rysowaniu, malowaniu itp. Jednak zanim dopasowane zostaną odpowiednie okulary, dziecko musi przez tydzień mieć zakrapiane oczy kroplami rozszerzającymi źrenice. To mnie bulwersuje, ponieważ dziecko cały czas ma przymrużone oczy, jest bardzo rozdrażnione. Do tego ostatnie dni są bardzo słoneczne i boję się, żeby nie doszło do uszkodzenia oczu. Przecież wiemy, że oczy na słońce reagują zwężeniem źrenic. Jestem pełna niepokoju. Nie mogę patrzeć, jak dziecko się męczy. Proszę mnie uspokoić, że nic się nie stanie od tych kropli lub napisać mi, jakie jest zagrożenie dla dziecka, jeżeli przebywa na słońcu? Maria

ponad rok temu

Witam,

dzieci i młodzież przed zapisaniem okularów korekcyjnych wymagają całkowitego, farmakologicznego zniesienia zdolności akomodacji. W tym celu lekarz ordynuje najczęściej podawanie do oczu przez 3-4 dni 3xdziennie po 1 kropli 1% roztworu atropiny i dopiero po tym okresie stwierdza rzeczywistą wadę wzroku, a następnie dostosowuje do niej okulary.

Porażenie akomodacji po atropinie trwa kilka dni, w czasie których utrudniane jest czytanie i inne formy precyzyjnej pracy z bliskiej odległości. A ponieważ źrenica jest cały czas rozszerzona padające promienie słoneczne bezpośrednio wnikają i padają na siatkówkę, co dziecko razi i formą obrony mruży oczy. W słoneczne dni proponuję okulary przeciwsłoneczne.

Pozdrawiam serdecznie

Witam.
Przy prawidłowym określeniu wady wzroku podajemy diagnostyczne krople rozszerzające i w tym okresie wychodząc na słońce należy zakładać okulary przeciwsłoneczne.
Pozdrawiam