Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Witam Jestem kobietą i mam 19 lat. Chciałabym przedstawić swój problem. Ostatnio bolały mnie oczy i postanowiłam, że wybiorę się do okulisty. Zostały przeprowadzone komputerowe badania wzroku. Pierwsze zostało wykonane bez użycia kropli rozszerzających źrenice i wynik na prawe oko wynosił -1,25, zaś na lewe oko -0,75. Drugie badania zostało wykonane po kroplach rozszerzających źrenice i wynosił na prawe i lewe oko +1,75. Okazało się, że mam wadę wzroku i dobrane mi zostały okulary za pomocą tablic oraz dobór szkieł. Mam okulary +1,00 na lewe i prawe oko. Tylko mam duży problem. Zastanawia mnie, czemu wynik przed kroplami różni się tak drastycznie od wyniki po kroplach? Dowiedziałam się, że taka sytuacja ma miejsce przez skurcz mięśni oka. Tylko nakładając z samego rana okulary źle widzę i z godziny na godzinę widzę coraz gorzej. Nie wiem co mam zrobić. Sytuacja miała się poprawić po jakimś czasie noszenia okularów. Ale jest ciągle tak samo. Tylko po kroplach rozszerzających źrenice dobrze widzę w okularach. Bez kropli nie potrafię funkcjonować w okularach, zaś bez nich też słabo widzę. Czy jest jakieś rozwiązanie moich problemów? Proszę o pomoc

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Badanie bez kropli może być zafałszowane przez tzw. zjawisko akomodacji, czyli zdolność oka do dostosowania się do patrzenia na dany obiekt z danej odległości. Zdolność akomodacji największa jest u dzieci i z czasem powoli się zmniejsza.

U młodych osób, jak Pani, nadal może jednak istotnie zafałszować wynik badania, dlatego podaje się krople porażające mięśnie akomodacyjne, aby w pełni ujawnić wadę wzroku. Stąd różne wyniki.

Ma Pani nadwzroczność, co tłumaczy pojawiające się bóle, ponieważ, aby widzieć ostro dalekie przedmioty, oko musi cały czas akomodować, a więc mięśnie akomodacyjne muszą pracować. Niestety nie ma innego sposobu na Pani problemy, jak przyzwyczaić się do noszenia okularów.
Jeśli może je Pani nosić nieprzerwanie (w takim wypadku najlepsze będą soczewki kontaktowe, bo nie można ich tak łatwo zdjąć w dowolnej chwili), to proszę tak robić, konsekwencja i czas powinny przynieść poprawę.

Jeżeli nie może pozwolić sobie Pani na złe widzenie (np. prowadzi Pani samochód), to musi się Pani przyzwyczajać stopniowo, najlepiej zaczynając od używania okularów do pracy z bliska, a następnie próbować nosić je ciągle.
Z Pani opisu wynika jednak, że w okularach jak i bez nich, widzi Pani źle, zalecałabym więc tę pierwszą metodę (nosić nieprzerwanie, najlepiej soczewki)

Pozdrawiam serdecznie i życzę poprawy!