Liczne guzki tarczycy

Proszę o interpretację wyniku z biopsji: Guzek 14 mm - drobne grupy i rozproszone tyreocyty, makrofagi, koloid. Guzek 15 mm - koloid, limfocyty, rozproszone tyreocyty. Dodam, że cała tarczyca jest pokryta guzkami, a te były największe. TSH mam w normie. Czy muszę się poddać operacji? Czy będę musiała zażywać jakieś leki? Proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik biopsji w połączeniu z Pani informacją o występowaniu licznych guzków tarczycy (stwierdzonych prawdopodobnie w badaniu USG) oraz prawidłowym TSH świadczą najprawdopodobniej o wolu guzkowym nietoksycznym. Do jego rozwoju może dojść m.in. na skutek współdziałania czynników genetycznych i niedoboru jodu w diecie. W wielu przypadkach choroba wymaga jedynie obserwacji, bez potrzeby przyjmowania żadnych leków. Leczenie chirurgiczne wskazane jest jedynie wtedy, gdy tarczyca jest duża i uciska na sąsiednie narządy, a także gdy istnieje podejrzenie nowotworu. Jeśli chodzi o guzek - wszystko wskazuje, że jest on łagodny. Ze względu na jego wielkość być może za pewien czas wskazana będzie powtórna biopsja, w zależności od decyzji endokrynologa.