Liczne szczawiany wapnia w badaniach moczu

Dzień dobry, Interpretacja badania moczu. barwa słomkowy przejrzystość przejrzysty ciężar właściwy 1,025 odczyn ph 6.0 białko ujemny cukier nieobecny kw. askorbinowy ujemny ciała ketonowe ujemny bilirubina ujemny urobilinogen ujemny azotyny ujemny leukocyty ujemny erytrocyty ujemny Osad: Nabłonki okrągłe pojedyncze Leukocyty 1-2wpw śluz liczny szczawiany wapnia liczne.  Trochę się obawiam tych wyników. Wizytę u lekarza mam dopiero w przyszłym tygodniu. Nie wiem co może oznaczać, na co wskazywać, że w moczu wykryto liczne szczawiany wapnia. Czy to coś poważnego? Czy może świadczyć o jakiejś poważnej chorobie. Proszę o pomoc w interpretacji wyników. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Badanie ogólne moczu jest prawidłowe. Znajdujące się liczne kryształy szczawianu wapnia w osadzie moczu może świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie układu moczowego - zaleganiu moczu w pęcherzu moczowym, refluksie pęcherzowo-moczowodowym lub kamicy nerkowej.
Wskazane wykonanie USG jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem oceny układu moczowego. Z wynikiem badania należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego lub urologa (w przypadku ujawnionych nieprawidłowości).

0

Witam, określenie to oznacza, że kryształy soli zwanej szczawian wapnia stwierdza się w osadzie moczu w średniej ilości. W oderwaniu od kontekstu nie ma to istotnego znaczenia klinicznego - są to jedne z rodzajów soli mineralnych występujących normalnie w moczu. Pozdrawiam RH

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty