Lipoma w okolicy podżebrowej

Hej, mam taki mały problem mam lipome w okolicy podżebrowej z lewej strony o wymiarach 0,99x0,49. Niewiem czy mam z tym pójśc do chirurga czy nie.
ponad rok temu

Witam serdecznie. Jeżeli jest to pojedyncza zmiana i nie sprawia dolegliwości bólowych lub problemów kosmetycznych można ją pozostawić bez ingerencji lekarskiej.

Wszystko zależy czy Pani/Pan chce się pozbyć tego tłuszczaka. Jest on niewielki i drobnym zabiegiem można go definitywnie usunąć. Proszę w tej sprawie bezpośrednio udać się do chirurga.

Rozpoznanie tłuszczaka najczęściej stawia się na podstawie obrazu USG i korelujących z nim objawów klinicznych. Stąd konieczne jest wykonanie tego badania. Tłuszczaki operuję się z powodu dwóch wskazań: gdy szybko rosną lub gdy dają dolegliwości bólowe. W innych przypadkach zaleca się obserwację.
Joanna Jędrys

Witam , nie wiem skąd rozpoznanie lipoma jeśli nie był(a) Pan(i) u chirurga , który wykonałby biopsję cienkoigłową. ROZPOZNANIE W ONKOLOGII STAWIA HISTOPATOLOG NA PODSTAWIE BADANIA MIKROSKOPOWEGO MATERIAŁU Z GUZA !!! Badanie przedmiotowe (palpacyjne) przez chirurga czy usg dają tylko bardziej lub mniej przybliżone podejrzenie (zależnie od kwalifikacji i doświadczenia badającego). Generalnie guzki o typie lipoma usuwa się gdy: 1.pojawiły się nagle i dynamicznie rosną , 2.były dawno , nie rosły a teraz zaczęły rosnąć , 3.dają dolegliwości bólowe a w efekcie obniżenie standardu życia , 4.gdy pacjent chce. Reasumując - guzek o wymiarach jw. , nie dający dolegliwości i nie rosnący z tygodnia na tydzień może podlegać bacznej obserwacji i być ew. wycięty po zaistnieniu wskazań , pozdrawiam , zż