Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 5 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Luźne stolce na tle nerwowym

witam mam takie pytanie od jakiegos czasu robie luzniejsze stolce raz albo 2razy dziennie ostatnio mialam duzo stresu czy to moze byc na tle nerwowym
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Co zrobić, kiedy kobieta bije partnera?

"Układ pokarmowy jest jednym z bardziej wrażliwych, najszybciej "reagujących na stres układów wo organizmie człowieka. Dlatego może to być reakcja na trudna sytuację. Jeśli jednak trudności będą trwały pomimo ustania kryzysowej sytuacji warto się zwrócić do lekarza i przebadać.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Jeśli spojrzymy na biegunkę jako objaw psychosomatyczny na tle nerwowym, to zwykle ona świadczy, o tym, że osoba się czegoś boi (a w sytuacjach stresowych tak jest) i równocześnie trzyma się kurczowo starych przyzwyczajeń, ignorując swój lęk. W sytuacjach stresowych organizm mobilizując się próbuje ignorować lęk, im bardziej ten lęk jest nieświadomy,tym mocniejsze są reakcje psychosomatyczne. Ciało daje Pani sygnał, jak niełatwa jest emocjonalnie dana sytuacja.
Pozdrawiam

0

Witam, takie objawy mogą mieć podłoże nerwowe, zwłaszcza jeżeli pojawiły się w okresie stresogennym. Jednakże, jeśli nie ustąpią wraz z trudną sytuacją należałoby udać się do lekarza rodzinnego. Silny stres często powoduje "sensacje żołądkowo-jelitowe", jeśli jednak problem powtarza się często lub utrzymuje, wówczas warto też wypracować sobie sposoby radzenia ze stresem (np. trening relaksacji, wizualizacje), pomocne jest zawsze powiedzenie komuś o tym, że czegoś się boimy, że coś jest dla nas trudne, generalnie lepiej radzą sobie ludzie, którzy nie ukrywają swoich problemów i swoich stanów emocjonalnych. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy