Niedowaga na tle nerwowym

mam problemy z przybraniem na wadze , nieboli mie żołodek. i czy na tle nerwowym można nie przybrać na wadze.

Witam, możliwe, że są przyczyny natury psychicznej, które nie pozwalają Pani przybrać na wadze. najlepiej będzie przyjrzeć się temu problemowi u specjalisty, po tak krótkich informacjach ciężko coś stwierdzić. jedno jest pewne, że może sobie pani pomóc, takie objawy często wynikają z konfliktów wewnętrznych, z którymi ciężko poradzić sobie samemu.

Lidia Polsakiewicz-Grzesiczek

Przejadanie się w sytuacjach stresowych lub brak apetytu jest mocno związany z indywidualnym sposobem reagowania na stres. Niektóre osoby, kiedy jest nerwowa sytuacja próbują się uspokoić jedząc coś "dobrego" (bo jedzenie jest przyjemne i pozwala choć na moment skoncentrować uwagę na czymś innym niż stres), inni pod wpływem nerwów nie mogą jeść. Jeszcze inne osoby nie jedzą, jednak czują, że przybierają na wadze, co jest związane z tym, że w trudnych sytuacjach organizm mocno się mobilizuje, spina, potocznie mówi się, że osoba zbiera się w sobie i mocno trzyma. Trzymając się w sobie, osoba trzyma wszystko, ciało wydaje się zamrożone, płycej oddychamy i metabolizm zwalnia - to stan obronnego nastawienia. Dlatego często tak trudno schudnąć, gdyż na nieświadomym emocjonalnym poziomie ciało jest nastawione obronie.
Pozdrawiam

Jeśli wykluczone zostały zaburzenia somatyczne- od pasożytów, przez choroby układu pokarmowego, po zaburzenia endokrynologiczne (np nadczynność tarczycy), można podejrzewać zaburzenia na tle psychicznym.
Zawsze jednak najpierw ważna jest diagnoza i badania wykluczające inne zaburzenia.