Utrata wagi na tle nerwowym

witam mam takie pytanie czy na tle nerwowym mozna schudnac mialam bardzo duzo stresu zmarl moj tata i schudlam sporo jak poprawic apetyt bo co wezme zeby zjesc to rosnie mi w gardle prosze o odpowiedz

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam, bardzo wazne jest aby byc w stalym kontakcie z psychologiem lub z bliska osoba, ktora bedzie wsparciem. Koniecza jest dieta latwostrawna, lekka, regularne posilki w malych odstepach czasu, spokojne przezuwanie, jedzenie w milej atmosferze, bez pospiechu. Nalezy dac sobie czas, probowac i obserwowac organizm, wybierac zdrowo, nie probowac.szukac produktow wysokokalorycznych,.fast foodow. Owszem sa dobra droga do przytycia, lecz nie jest to zdrowe. Pozdrawiam

Dzień dobry!
Zdecydowanie jest tak, że długi i przewlekły stres może powodować utratę wagi i łaknienia. Być może u Pani ten stan się jeszcze utrzymuje z powodu żałoby po stracie taty. Nie wiem wiem, czy w tej trudnej sytuacji może Pani liczyć na wsparcie i opiekę bliskich?
Jeżeli jest Pani zaniepokojona, to może również skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym i być może wspomoże on Panią jakimiś suplementami diety.
Na początek polecam również zwiększyć częstotliwość przyjmowania posiłków przy równoczesnym zmniejszeniu ich objętości.
Pozdrawiam serdecznie!

Rzeczywiście w przypadku stresu, trudności życiowych utrata wagi i apetytu jest zrozumiała. Ważne, żeby najpierw Pani zadbała o siebie. Przeżyła wszystkie emocje (nie tylko smutek i żal, ale także pozwoliła sobie na złość), a także o to, by obecne warunki Pani życia dały Pani nieco komfortu i wytchnienia. To trochę tak jak z akumulatorem- jest czas, gdy potrzebujemy dużo energii, wykorzystujemy wszystko, nawet rezerwę, a potem, by móc dalej funkcjonować potrzebujemy go na nowo naładować, albo przynajmniej trochę podładować.
Zachęcam, by zapewnić sobie wsparcie bliskich, pomoc i znaleźć trochę czasu dla siebie, na to, co sprawi Pani przyjemność, zrelaksuje Panią.