Drżenie rąk, kołatanie serca i duszności a nerwowa sytuacja

Mam 21lat, wczoraj rano w moim życiu miała miejsce strasznie przykra i nerwowa sytuacja. Przez cały dzień nic nie jadłam, miałam duszności w klatce piersiowej. Dzisiaj wstałam i zjadłam śniadanie po jakiś 30 minutach zaczęły trząść mi się ręce, serce waliło mi jak oszalała, miałam straszne duszności w klatce piersiowej z trudem oddychałam. Chciałabym się zapytać czy w związku z nerwową sytuacją w moim życiu takie ,,napady'' są normalne czy powinnam zgłosić się z tym do lekarza. Dziękuje

Dzień dobry!
Ludzie w różny sposób radzą sobie z przeżywaniem trudnych i nagłych sytuacji. Nie rzadko w takich momentach pojawiają się też reakcje z ciała, jak np. duszności, mdłości, pocenie się, drżenie, bezsenność. To reakcje organizmu na stres czy lęk. Prawdopodobnym jest, że w ten właśnie sposób odreagowuje Pani intensywne przeżycie emocjonalne. Proponuję, by dała sobie Pani trochę czasu na przeżywanie tego momentu. Być może warto poprosić o wsparcie czy rozmowę kogoś zaufanego? Uruchomić tzw. sieć wsparcia?
Jeśli jednak takie objawy nie ustąpią lub zaczną się nasilać, wówczas można zgłosić się po pomoc np. do psychologa bądź do psychiatry, który np. może zaproponować Pani farmakoterapię, Warto jednak najpierw poczekać i poobserwować swoje reakcje. Chyba, że czuje Pani, że sprawa "wymyka się spod kontroli", wtedy jak najszybciej proszę udać się po pomoc.

Objawy przez Panią opisane najbardziej przypominały napad lęku, który może wynikać ze stresu czy trudnej sytuacji. Warto jednak przepracować jego przyczyny (emocjonalne) i nauczyć się bardziej adaptacyjnych form radzenia sobie ze stresem. Można to zrobić podczas psychoterapii, dlatego zachęcam do zgłoszenia się do psychologa, psychoterapeuty.