Mały pęcherzyk ciążowy w porównaniu z zarodkiem

Witam! Jestem 8 tygodni w ciąży. Kilka dni temu byłam w klinice (mieszkam w Anglii), ponieważ wciąż się martwię, że poronię. Zrobiono mi badanie USG - jest zarodek, 14,3 mm, jest akcja serca - bardzo się cieszę. Mój problem polega na tym, że pęcherzyk ciążowy jest bardzo mały w porównaniu z zarodkiem - 17,3 mm (średnia) 21 mm x 15 mm x 16 mm. Czy powinnam się tym przejmować?

Witam serdecznie!

Podane przez Panią wymiary uzyskane podczas badania USG nie budzą większych powodów do niepokoju. Wielkość zarodka odpowiada tygodniowi ciąży, wg daty ostatniej miesiączki. Jednym z najważniejszych czynników rokowniczych prawidłowego rozwoju ciąży jest prawidłowe bicie serduszka. Jeżeli lekarz uwidocznił akcję serca dziecka, to wydaje się, że może być Pani spokojna. Rozbieżność między wielkością zarodka a pęcherzyka ciążowego nie jest bardzo duża i najprawdopodobniej nie wiąże się z zaburzeniami rozwoju ciąży. Jeżeli chce Pani ostatecznie przekonać się o prawidłowym rozwoju ciąży, może Pani oznaczyć stężenie betaHCG w surowicy krwi w odstępie dwudniowym. Przyrost hormonu będzie kolejnym korzystnym czynnikiem rokowniczym.
Pozdrawiam