Mam 15 lat - czy mam raka?

Dwa dni temu wyczułam pod sutkiem, zaczerwienioną małą plamkę oraz małego guzka, który nie boli jeśli go nie dotykam. Mam 15 lat i nikt w mojej rodzinie nie miał raka piersi, ale boję się, że ja go mogę mieć. Nie mówiłam nic mamie, bo nie jestem pewna co to dokładnie jest.

Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Rak piersi w tak młodym wieku praktycznie nie występuje. Większość zmian to łagodne, bardzo często niegroźne guzki pojawiające się jako następstwo zaburzeń hormonalnych. Powierzchownie może występować zapalenie mieszka włosowego. Nie powinna Pani obawiać się rozmowy z mamą. Jako osoba bardziej doświadczona życiowo pomoże Pani w rozwiązaniu problemu. Może też zadecydować o wspólnej wizycie u lekarza jeśli zmiana wyda jej się niepokojąca.