Mam codziennie po nocy spuchnięte dłonie. Dlaczego?

Witam. Od jakiegoś czasu mam opuchnięte dłonie i palce, czasem są tak opuchnięte, że nie mogę nimi ruszyć, już nie wspomnę o zdjęciu pierścionka. Dlaczego się tak dzieje? Jaka jest tego przyczyna? Czy powinnam iść do lekarza?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Możliwych przyczyn opisanych objawów jest bardzo wiele. Należy do nich m.in. ogromna grupa tzw. chorób tkanki łącznej, przebiegających z przewlekłym stanem zapalnym, z tendencją do okresowych zaostrzeń. Ponadto obraz taki występować może w chorobach nerek, niektórych gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz szeregu innych zaburzeń, których nie sposób tu wymienić. Niektóre ostre zakażenia mogą przebiegać z zapaleniem stawów i dawać podobny obraz.

W pytaniu zawarto zbyt mało informacji, by choć móc wysunąć kilka szczególnie prawdopodobnych przyczyn tych objawów.

Konieczny jest szczegółowy wywiad - znajomość ew. objawów towarzyszących oraz ich charakterystyki, badanie lekarskie - dokładna ocena rąk, poszukiwanie innych odchyleń w badaniu przedmiotowym. Informacje uzyskane podczas wywiadu i badania pomogą zaplanować dalszą diagnostykę.

Pozdrawiam