Mam cukrzycę i męczą mnie dreszcze

Choruję na cukrzycę typu 2 od półtora roku (jestem kobietą, mam 51 lat). Od dłuższego czasu bardzo często mam dreszcze, gorączki nie mam. Chciałam spytać, czy to jest normalne w cukrzycy? Biorę insulinę.... 30. Lekarka rodzina przepisała mi od razu insulinę, ponieważ miałam chorą wątrobę. Próby wątrobowe miałam prawie dziesięciokrotnie podwyższone, przez rok brałam e*** i oczywiście dieta, którą musiałam stosować również ze względu na cukrzycę. Wyniki doszły do normy. Chciałam spytać, czy w obecnej sytuacji mogłabym przejść na tabletki? Cukier przed leczeniem 230, a w tej chwili 104 do 117 czasami, oczywiście na czczo. Insuliny biorę 12 po kolacji. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Szanowna Pani,

decyzja dotycząca zamiany leczenia na tabletki musi zostać podjęta przez lekarza prowadzącego. Jeżeli jest nim lekarz rodzinny (może tak być), powinna pani polegać na tym co zaleca. Często istnieje możliwość zmiany leczenia, chyba że istnieją przeciwwskazania do stosowania tabletek lub oczywiste wskazania do stosowania insuliny. Jeżeli stosuje Pani dietę i ma prawidłowe cukry, to może wystarczy dieta?

Proszę pamiętać, że insulina, którą Pani stosuje działa tylko kilkanaście godzin i jeżeli stosuje ją Pani wieczorem - to cukry w ciągu dnia są dobre, bo "działa" dieta. Błąd, który Pani popełnia to stosowanie insuliny po kolacji. Ten rodzaj insuliny należy podawać 15-20 min PRZED posiłkiem. Proszę porozmawiać na temat Pani wątpliwości z lekarzem prowadzącym albo poprosić o skierowanie do poradni specjalistycznej.

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę cierpi również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli