Mam dziwny ból brzucha - co on oznacza? Czy zwiastuje pierwszą miesiączkę?

Od dwóch dni boli mnie brzuch, a dzisiaj zauważyłam bardzo mocno brązową wydzielinę. Chciałabym się dowiedzieć, kiedy będę miała miesiączkę? Chodzi mi też o to, że strasznie się pocę, wiem że to przez dojrzewanie. Chciałabym się dowiedzieć czy gdy dostanę okres przejdzie mi to, czy jeszcze będę musiała poczekać? Mam 13 lat, 158 i 46 kg.
13 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Niestety nie da się odpowiedzieć na pytanie kiedy dostaniesz pierwszej miesiączki. Jest ona sygnałem dojrzewania płciowego, które każda kobieta przechodzi nieco inaczej i w nieco innym wieku.
Plamienie oraz objawy bólowe jakie opisujesz mogą wskazywać, że pierwsza miesiączka niedługo się pojawi. Gdyby jednak tak się nie stało nie ma powodów do obaw. Czasem takie plamienia pojawiają się nawet 6 miesięcy przed właściwą pierwszą miesiączką.

Plamienia takie mogą być jednak objawem także wielu procesów chorobowych, jakimi są infekcje, polipy, czy zburzenia hormonalne. Warto byłoby gdybyś zatem w ramach pierwszej wizyty u ginekologa poruszyła ten temat.

Nadmierna potliwość jest także objawem dojrzewania. Powinna zmniejszyć się wraz z zakończeniem dojrzewania, a tymczasem polecamy środki działające objawowo.