Mam mononukleozę - czy mogę uprawiać seks?

Mam pytanie. Jestem od miesiąca chory na mononukleozę, te najgorsze objawy już mam za sobą. Teraz pozostało czekanie cierpliwe od 4 do 6 miesięcy, aż nie będę zarażał przez pocałunek (ślinę). Tak mi powiedział lekarz, bo jestem dopiero co po wizycie. Ogólnie chodzę już normalnie na uczelnię i czuję się naprawdę ok, mam 21 lat. Teraz moje pytanie: bo mam wątpliwość, co z pocałunkami w inne miejsca ciała i z seksem, czy przy mononukleozie mojej partnerce nic nie będzie grozić? Mam tu na myśli to, żeby nie chwyciła ode mnie tego wirusa. Proszę o odpowiedź. Oczywiście wykluczamy pocałunki w usta, mam na myśli resztę ciała. Z góry dziękuję :)

Redakcja abcZdrowie

Do zakażenia mononukleozą może dojść nie tylko podczas pocałunków, ale także podczas bliskich kontaktów, w których ślina osoby chorej może mieć kontakt z twarzą osoby zdrowej np. podczas rozmowy lub korzystania z wspólnych naczyń stołowych. Choroba ta nie jest przenoszona drogą kontaktów płciowych. Możliwe jest także, że pańska dziewczyna przebyła tą chorobę w przeszłości, ale objawy były mniej wyrażone niż w Pana przypadku.