Mam okres co 14 dni - czy to normalne?

Witam! Jestem 20-letnią dziewczyną i od roku mój cykl trwa około 20 dni (odkąd wyprowadziłam się z domu do nowego miasta i zaczęłam naukę w szkole policealnej). Mam okres co 14 dni - równo. Czasami, ale bardzo rzadko, gdy jadę na jakiś czas do rodzinnego domu, mój cykl się wydłuża i trwa 30 dni, wtedy mam normalne objawy - ból brzucha 14 dni przed okresem, ból piersi, a gdy cykl trwa 18-20 dni, występuje tylko ból brzucha. Okres zawsze trwa około 5 dni, obfitość przeciętna. Pod koniec cyklu pojawia mi się gęsty, klejący, przezroczysty śluz w nadmiernych ilościach.

2 lata temu ginekolog stwierdził na podstawie badania wziernikiem, że mam małą nadżerkę i miałam wtedy grzybicę. W przyszłości bardzo chciałabym mieć dzieci, a boję się, że jeśli mam okres co 14 dni to mogę być bezpłodna. Na wizytę do ginekologa mogę wybrać się dopiero za 3 tygodnie, bo obecnie w wakacje pracuję i nie mam takiej możliwości. Przez ten czas zastanawiam się co może mi dolegać i boję się, że coś ze mną nie tak. Przed wyjazdem na studia mieszkając w domu zawsze miałam regularny cykl - 30 dni. Bardzo proszę o odpowiedź na mój list, nie wiem co mi jest. Pozdrawiam, K.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Palenie w ciąży - świadomy wybór

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Bardzo dziękujemy za zadanie pytania.

Problem nieregularnego okresu dotyka bardzo wielu kobiet. Za zbyt długi odstęp uważa się czas powyżej 36 dni, zaś za krótki poniżej 21 dni. Wykraczanie poza te normy jest nieprawidłowym objawem, ale nie musi oznaczać niczego złego.

Okres często bywa nieregularny w pierwszych latach miesiączkowania. Podobnie jest w ostatnich latach miesiączkowania, gdy spada w organizmie poziom hormonów żeńskich. O braku miesiączki możemy mówić, gdy nie występuje powyżej trzech miesięcy.

Najczęstszą przyczyną braku miesiączki jest ciąża. Aby to sprawdzić najlepiej wykonać domowy test ciążowy dostępny w aptekach.

Innymi przyczynami nieregularnego okresu mogą być: nadmierny wysiłek fizyczny (brak okresu często występuje wśród kobiet wyczynowo uprawiających sport), stres, zmiana wagi, zaburzenia łaknienia (bulimia i anoreksja), antykoncepcja hormonalna (zmienia ona częstotliwość miesiączki), problemy hormonalne (nieregularność spowodowana jest zmianami w poziomie hormonów, które regulują występowanie miesiączki), niektóre choroby, w tym choroby organów płciowych (nie jest to jednak częsty przypadek), zażywanie narkotyków, karmienie piersią (u wielu kobiet regularny okres wraca dopiero po zakończeniu karmienia).

Jeżeli występuje nieregularność bądź brak miesiączek warto skontaktować się ze specjalistą ginekologiem.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty