Masywne przepukliny kręgosłupa w wyniku MRI

Mam problem z 22 letnim synem u którego w MRI wyszły 2 masywne przepukliny L4/L5, L5/S1. Po konsultacji neurochirurgicznej (prywatnej) dowiedziałam się, że są zerwane więzadła. Czy konieczna jest operacja? , dodam że pracuje jako geodeta więc dużo chodzi i nie po prostej powierzchni. W Lublinie na wizytę NFZ mamy czekać do maja, a co dalej? gdzie do operacji, może ktoś wie gdzie szybciej.

Witam,

Nie jestem w stanie Pani udzielić odpowiedzi na pytanie - czy konieczna jest operacja. Wśród pacjentów tzw. kręgosłupowych jako kwalifikację do zabiegu uznaję się występujące u nich objawy, Pani niestety nie napisała o tym jakie ma Pani syn. Same przepukliny, jak i określenie zerwania więzadła (pytanie - którego więzadła?) nie musi być zakończone operacją. Do leczenia operacyjnego kwalifikuje się pacjentów, którzy posiadają m.in. objawy ogona końskiego - problemy z pęcherzem (niemożność oddawania moczu), zaburzenia czucia, niedowłady, objawy rozciągowe przy testach na objaw Lasègue'a, objaw Mackiewicza, a także zaburzenia zwieraczy i problemy ze wzwodem. Dla mnie operacja to ostateczność. Ponadto trafiają do mnie pacjenci z nastawieniem tylko na leczenie operacyjne, a po podjęciu rehabilitacji udaje się ich wyprowadzić poprzez wzmacnianie odpowiednich grup mięśniowych, itp. po prostu poprzez rehabilitację. Życzę powodzenia!