Menopauza a HTZ - w jakim czasie od zastosowania poczuję się lepiej?

Ze względu na bardzo złe samopoczucie zdecydowałam się na hormonalną terapię zastępczą. Lekarz przepisał mi plastry. Przykleiłam wieczorem. Nie wiem dlaczego, ale następnego dnia czułam się fatalnie. Dopiero wieczorem poczułam się lepiej a następnego dnia bardzo dobrze aż do godzin popołudniowych. Moja radość trwała krótko, wróciły bóle głowy, rozdrażnienie, niepokój. Może jestem niecierpliwa, kiedy mogę poczuć się lepiej na dłużej? Minęły dwie doby od przyklejenia plastra. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie nurtujących mnie problemów.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Opisane objawy dosyć często zdarzają się na początku terapii. Jest to spowodowane tym, iż organizm musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji jaką jest dostarczanie hormonów. Zazwyczaj po 3-4 miesiącach obserwuje się całkowity efekt HTZ. Nie znaczy to, że do tego czasu będą Pani towarzyszyły nieprzyjemne objawy. Z biegiem czasu powinna następować poprawa samopoczucia.

Jeżeli jednak po wspomnianych 3 miesiącach nie zauważy Pani żadnej poprawy należy udać się do ginekologa, gdyż może zachodzić potrzeba zmiany preparatu.

Pozdrawiam!