Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nasilenie objawów menopauzy po zastosowaniu HTZ

Witam!

Mam wrażenie, że weszłam w okres menopauzy. Gdy przez dwa tygodnie uderzenia gorąca nie dawały mi żyć, udałam się do lekarza. Stwierdził typowe objawy menopauzy, zalecił badania i HTZ. Przyjmuję Novofem od tygodnia. Niestety uderzenia gorąca nie ustąpiły, a nawet nasiliły się - teraz oblewa mnie gorący a potem zimny pot. Czy to normalne i czy jest możliwość poradzenia sobie z tą tak przykrą dolegliwością?

Pozdrawiam.

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam serdecznie,

wspomina Pani, iż zostały Pani zlecone badania. Rozumiem, że to na podstawie tychże wyników została u Pani rozpoznana menopauza. Jeśli tak, radziłabym poczekać jeszcze na efekt leczenia. Przyjmuje się, iż pierwszą poprawę samopoczucia można zauważyć nawet do 2-3 miesięcy. Proszę zauważyć, iż przepisany preparat jest lękiem hormonalnym, a zatem przejściowe dolegliwości nie są niczym zaskakującym. Jeżeli dolegliwości będą się utrzymywać, wskazana będzie konsultacja ginekologiczna.

Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy