Metoda Yuzpe - skuteczność

Mam takie troszkę trudne pytanie, ale mam nadzieję, że rozwieje Pani/Pan moje wątpliwości. Otóż biorę tabletki antykoncepcyjne i niestety w 3 tygodniu ich brania trochę pokręciłam przyjmowanie. Dzień przed krwawieniem z odstawienia doszło do stosunku. Następnego dnia dostałam krwawienie z odstawienia, ale dla pewności i ze strachu zażyłam 4 tabletki Rigevidonu, po 10 godzinie od stosunku i po 12 godzinie następne cztery i do tego skróciłam przerwę do 4 dni. I moje pytanie brzmi - czy słusznie postąpiłam i jakie są szanse na zajście w ciążę, a drugie pytanie - po ilu dniach będę spokojnie mogła współżyć. Zgóry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

witam serdecznie!
W przypadku regularnego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nie było wskazań do stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia, w tym zastosowania metody Yuzpe. Wystarczyło jedynie wykonanie przerwy nie dłuższej niż 7 dni. Regularne przyjmowanie tabletek daje pełne zabezpieczenie przez cały cykl. W obecnej sytuacji, gdy przyjęła Pani jednorazowo tak dużą ilość hormonów jednocześnie może dojść do wystąpienia powikłań w postaci bólu głowy, brzucha, drażliwości piersi, plamień międzymiesiączkowych.
Od tej pory wskazane jest dalsze stosowanie preparatu wg schematu. W związku ze skróceniem przerwy obecny blister skończy się wcześniej i zmieni się dzień rozpoczynania nowych opakowań.
Skuteczność antykoncepcji została zachowana, więc nie ma potrzeby stosowania innych metod.
Pozdrawiam.