Miałam cesarskie cięcie. Ile czasu musi minąć, żebym nie miała problemów z donoszeniem kolejnej ciąży?

Mam 22 lata, w kwietniu 2010 urodziłam syna. Miałam cesarskie cięcie. Od 2 tygodni biorę tabletki antykoncepcyjne. Zapomniałam wziąć siódmej i trzynastej tabletki z kolei, wzięłam je dopiero po upływie 12 godzin. Czternastego dnia cyklu współżyłam z mężem. Czy mogę być w ciąży i co powinnam teraz zrobić? Biorę tabletki, które nie przewidują 7-dniowej przerwy, tylko zawierają cztery słabsze tabletki. Czy jeżeli jestem w ciąży, to nie będę miała problemu z utrzymaniem ciąży z powodu cesarki, jeżeli minęło dopiero 3,5 miesiąca?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pominięcie tabletki, zwłaszcza w pierwszym tygodniu zawsze wiąże się z ryzykiem zapłodnienia. Powinna Pani przed rozpoczęciem nowego opakowania wykonać test ciążowy. Po cięciu cesarskim zaleca się nie zachodzenie w ciążę nawet przez dwa lata. Wcześniej mięsień macicy nie jest dobrze zrośnięty, co może oznaczać zwiększone ryzyko pęknięcia macicy w czasie ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!